Miro Gavran u Narodnoj knjižnici - Drniš
Nastavljajući svoje aktivnosti u Mjesecu hrvatske knjige Narodna knjižnica-Drniš priredila je u utorak, 10. 11. 2015.godine, književni susret s poznatim hrvatskim književnikom Mirom Gavranom.
Drniška knjižnica bila je gotovo pretijesna za primiti sve one koji su željeli provesti večer uz poznatog hrvatskog pisca i dramatičara Mira Gavrana. Na početku je ravnateljica Narodne knjižnice Drniš Danijela Drezga iznijela kratki pregled života i djela Gavrana, a potom je karizmatični Miro Gavran u srdačnom i duhovitom tonu govorio Drnišanima o svojim djelima, inspiracijama, fazama stvaralaštva i svemu onome što smatra važnim u književnosti. Uključila se i publika sa svojim pitanjima o njegovom radu i razmišljanjima, najdražim autorima, uzorima...
Dramatičar, romanopisac, pripovjedač i pisac za mlade, Miro Gavran član je i suradnik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Djela su mu prevedena na više od 25 jezika, a po njegovim dramama i komedijama nastalo je više od 250 kazališnih premijera širom svijeta.
Gavran je pisac čija je spisateljska biografija začudna i po broju djela i po žanrovskoj raznolikosti i kazališnoj i radijskoj izvođenosti.
Jedini je živući dramatičar u Europi koji ima kazališni festival njemu posvećen, izvan zemlje rođenja, na kojem se igraju isključivo predstave nastale prema njegovim tekstovima, a koji od 2003. djeluje u Slovačkoj pod nazivom Gavranfest.
Njegovi kazališni i prozni tekstovi uvršteni su u brojne antologije i hrestomatije u zemlji i inozemstvu, a njegovo djelo proučava se na brojnim sveučilištima diljem svijeta.
Osnovao je i Teatar Gavran prije 13 godina kojeg vodi zajedno sa suprugom glumicom Mladenom koje je samo ove godine odigralo 92 predstave.
Na upit kako piše (piše li kad dobije inspiraciju ili piše „po zadatku“) Miro je odgovorio:
"…I, mada sam s osamnaest godina naučio tipkati s deset prstiju, sve pišem rukom, nalivperom ili kemijskom olovkom u velike bilježnice, tako da ispisujem samo desnu stranicu a lijevu ostavljam za umetke. Čuvam većinu tih bilježnica. Svaki moj roman i drama ispisani su rukom nekoliko puta, u prosjeku načinim četiri verzije svakog teksta. Ali nikada nisam započeo pisanje romana ili drame bez temeljite pripreme: uvijek ispišem biografije junaka, skice poglavlja za roman ili scena za kazališne tekstove, i tek onda počinjem pisati prvu verziju teksta. Nikada, baš nikada, nisam pristupio radnom stolu bez ideje i nikad se nisam prisiljavao na pisanje. Pišem kao da mi nadahnuće dolazi "odozgo", te samo onda kada me neka ideja, koju smatram sjajnom, prisiljava na realizaciju. Ponekad mi se čini da sam sve te priče dobio na dar.“
U nastupu je istaknuo da su ga, kao i sve nas, oblikovali obitelj i Slavonija, kako u djelima govori o svakodnevnim događajima i malim neobičnim ljudima iz svoje okoline.Pročitao je i ulomke iz romana Profesorica iz snova kojima je nasmijao sve nazočne. O ženama i o muško-ženskim odnosima piše jer žene i danas imaju više težih uloga, dok su povijesni likovi uvijek atraktivni ako ih se pokuša prikazati kao obične ljude. Naglasio je da u svom radu nastoji ne slijediti trendove već iskrenost svog srca i doživljaja na prostoru gdje živi iskazati neposredno, snažno i ponekad duhovito.
Nastup je pokazao da Miro Gavran voli svoje likove.
Odgovarajući na pitanja publike o važnosti knjige i čitanja, te hoće li knjiga u ovakvom obliku kakva je danas „izumrijeti“ odgovorio je da će knjiga ovakva kakva je danas sasvim sigurno još dugo živjeti te je istaknuo da moramo potaknuti brigu za knjigu, književnost i širenje čitalačkih navika te pripomoći da se razvija svijest o tomu kako su naše gospodarstvo i kvaliteta našega života u izravnoj ovisnosti hoćemo li u bliskoj budućnosti postati narod čitača ili nečitača. O tome je govorio i nedavno na glavnoj skupštini Matice hrvatske kada je kao književnik odabran od strane Predsjedništva Matice da govori o Krizi knjige i čitanja.. Tom prigodom je za kraj pročitao i pjesmu koju je napisao prije točno trideset godina:
KNJIGE
Čitajući knjige nećeš usavršiti vještinu življenja. Život je neobuhvatno protjecanje i opire se svakom određenju. Čitajući knjige nećeš doprijeti do istine. Sve što je napisano izmišljeno je – stvarnost se ne pokorava riječima. Čitajući knjige nećeš postati ni sretniji ni bolji – ali knjige moraš čitati da bi sve ovo shvatio.
Prepuna knjižnica bila je dokaz zainteresiranosti naših sugrađana a sat i pol druženja nije bilo dovoljno za sva pitanja koja su htjela postaviti poznatom piscu.
Najpoznatiji hrvatski pisac u svijetu, najizvođeniji hrvatski dramatičar, romanopisac i pripovjedač Miro Gavran zatvorio je na najljepši mogući način Mjesec hrvatske knjige u Narodnoj knjižnici-Drniš.