U Narodnoj knjižnici-Drniš održana dvodnevna radionica Izrada ukrasa od papira

U sklopu manifestacije Mjesec hrvatske knjige u Narodnoj knjižnici-Drniš održana je dvodnevna radionica Izrada ukrasa od papira. Pod vodstvom vrlo kreativne voditeljice Diane Bilušić tridesetak naših sugrađanki, uz prisustvo i jednog drnišanina izrađivali su ukrase u origami tehnici. Tijekom dvije večeri nastao je veliki broj ukrasnih predmeta od papira koje su polaznici ponijeli svojim kućama.

Origami (japanski oru – savijati i kami – papir) danas je internacionalni pojam za savijanje papira koje je započelo tradicionalnim japanskim umijećem. Odnosi se na savijanje papira u trodimenzionalne figure životinja, ljudi, predmeta i apstraktnih oblika. Papir kao izum potječe iz Kine, a u Japanu su papir i predmeti od papira dosegli gotovo kultnu vrijednost i veliku popularnost u narodu. Presavijeni je papir u drevnom Japanu imao posebno značenje u vjerskim obredima, kao i u ophođenju među ljudima. Još u srednjem vijeku, posebne su škole ponašanja propisivale kako saviti pismo ili umotati poklon. U 18. stoljeću savijanje ždralova od papira bila je popularna zabava dvorskih dama, a već stoljeće kasnije, majke su djeci širom Japana savijale igračke od papira. Origami se danas koristi u obrazovanju, znanosti i umjetnosti, inspiracija je modnih i arhitektonskih kreacija te pokreće nove ideje.

Zbog velikog interesa polaznika Narodna knjižnica-Drniš će do kraja godine organizirati još nekoliko radionica različite tematike.

Atmosferu i radove s radionice pogledajte u galeriji fotografija.